
W badaniu klinicznym jamy ustnej zęby wykazywały zaawansowany stopień patologicznego starcia na skutek procesów erozji i abrazji. Dodatkowo pacjent prezentował tyłozgryzowe warunki zwarciowe, czyli żuchwa była wycofana w stosunku do szczęki co w rysach twarzy objawiało się zapadniętą bródką. W badaniu czynnościowym nie stwierdzono zaburzeń skroniowo-żuchwowych.
Naszym celem stała się odbudowa anatomicznych kształtów zębów i zmiana położenia żuchwy umożliwiające prawidłowe warunki zwarciowe i poprawę rysów twarzy Pana Michała.
Standardowo zaczęliśmy od dokładnej diagnostyki opierającej się na badaniu klinicznym, radiologicznym i kondylograficznym. Nie stwierdzono zaburzeń skroniowo-żuchwowych.
Zmiana pozycji żuchwy wymaga adaptacji mięśniowej, dlatego przez 8 tygodni pacjent użytkował całodobowo szynę repozycyjną. Następnie przedstawiliśmy pacjentowi wizualizację nowego uzębienia (mock-up) w jamie ustnej, co pozwoliło na jego dokładne przetestowanie.
Po akceptacji, uzupełnienia tymczasowe zostały wymienione na cyrkonowe z warstwą „fuse” dwukrzemowo-litową zapewniającą bardzo solidne i stabilne mocowanie do powierzchni zębów.