Korony i mosty protetyczne
Korony i mosty protetyczne w jamie ustnej wymagają specjalnej troski w zakresie higienizacji i to zarówno jeśli chodzi o używane akcesoria higieniczne, jak i metody szczotkowania zębów. Ze względu na specyficzną budowę uzupełnień czy obecność elementów specjalnych w postaci np. zatrzasków, które sprzyjają odkładaniu kamienia nazębnego, używanie wyłącznie tradycyjnej szczoteczki może okazać się niewystarczające. Polecamy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań w jamie ustnej, używanie szczoteczek jednopęczkowych, nici dentystycznych typu super floss (posiadających część sztywną i gąbczastą) oraz irygatorów oczyszczających wodą trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Równie ważna jest odpowiednia technika szczotkowania zębów, minimalizująca tendencję do obniżania poziomu dziąsła i odsłonięcia krawędzi korony lub implantu.
Wszystkie uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, licówki, protezy) wykonywane są na nasze zlecenie w renomowanej i zaufanej pracowni techniki dentystycznej. To, jak długo trwa przygotowanie danego uzupełnienia protetycznego zależy od wybranego przez pacjenta rozwiązania. Pojedyncza korona to zazwyczaj 7 dni, most ok. 7-14 dni, proteza: 3-5 tygodni, komplet licówek: 1-2 tygodni. Należy pamiętać o tym, że praca protetyczna wymaga przed ostateczną instalacją wcześniejszych kontroli w jamie ustenej i zdarza się, że należy jej poświęcić więcej czasu niż zakłada minimalny scenariusz, po to, aby efekt był w pełni satysfakcjonujący.
Wszystkie uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, licówki, protezy) wykonywane są na nasze zlecenie w renomowanej i zaufanej pracowni techniki dentystycznej. Doświadczenie i talent technika jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia, mającym wpływ na finalny efekt estetyczny i funkcjonalny. Przygotowanie uzupełnień protetycznych to niejako praca artystyczna, dlatego powierzamy ją, zaufanym, wybitnym specjalistom, którzy w swoją pracę wkładają serce i tworzą produkty nieprzeciętnej jakości.
Konstrukcja korony protetycznej może mieć wieloraki skład, jednak generalnie uzupełnienia te można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
- Korony pełnoceramiczne, czyli w całości zbudowane z materiałów ceramicznych, które charakteryzują się znakomitą estetyką i dobrą wytrzymałością; polecamy je szczególnie do odbudowy zębów w odcinku przednim, gdzie doskonała estetyka odgrywa kluczową rolę. Sprawdzą się one również w odcinkach bocznych, w których na zęby działają znacznie większe siły. Najmocniejszym stosowanym obecnie materiałem ceramicznym jest monolityczny tlenek cyrkonu, z którego frezowane są korony i mosty protetyczne.
- Korony złożone, składające się z wewnętrznej podbudowy ze stopu metalu, pokryte warstwą porcelany, są one mniej estetyczne, jednak bardzo wytrzymałe a w wyjątkowych sytuacjach bardzo długich przęseł mostów nawet bardziej wskazane od uzupełnień ceramicznych, ze względu na mniejszą kruchość w przypadku odkształcenia.
Dobrze wykonana korona (lub most) jest bardzo trudna do odróżnienia od naturalnego zęba, o ile została wykonana z dobrej jakości porcelany i o ile jej kolor został trafnie dobrany do pozostałych zębów. Najlepsze efekty wizualne zapewniają korony pełnoceramiczne, czyli w całości zbudowane z ceramiki. Takie korony, nawet w przypadku recesji dziąsła po latach użytkowania nie uwidaczniają metalowych elementów, które czasem mogą stać się widoczne w przypadku koron ceramicznych na podbudowie metalowej.
Korony pełnoceramiczne zapewniają naturalny wygląd oraz najlepszy efekt estetyczny.