
Czy zastanawiacie się czasem jak to możliwe, że prezenterzy telewizyjni, aktorzy i piosenkarze mają tak piękne, olśniewająco białe i równe zęby? Rzadko zdarza się, aby były to zęby w naturalnym wydaniu. Najczęściej są to tzw. licówki.
Licówki to sprawdzony sposób na uśmiech w gwiazdorskim stylu. Mówiąc najogólniej, licówki to stałe uzupełnienia protetyczne, których celem jest poprawa wyglądu uzębienia poprzez równomierne pokrycie powierzchni wargowej (licowej – stąd nazwa „licówki”) zębów cienką warstwą sztucznego materiału. W uproszczeniu licówka stanowi „łuskę” pokrywającą Twój naturalny ząb po to, aby wyglądał on po prostu ładniej.
Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów i od tego w dużej mierze zależy ich cena. Wybór licówek powinien być oparty na wiedzy, jak pracują nasze stawy i mięśnie żucia, czy mocno zaciskamy zęby, a także świadomości, co nam się w naszych zębach nie podoba i jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć.
Najczęściej licówki wykonuje się z ceramiki (porcelany). Licówki porcelanowe uchodzą za najdoskonalsze i najtrwalsze. Mogą one posiadać budowę warstwową (czyli warstwa ceramiki skaleniowej powleka podbudowę z dwukrzemianu litu lub rzadziej z tlenku cyrkonu) lub monolityczną (całość z ceramiki dwukrzemowo-litowej lub skaleniowej). Licówki z ceramiki skaleniowej (feldszpatowej) są uważane za najszlachetniejsze i najpiękniejsze. Są one również najtrudniejsze w wykonaniu ze względu na kruchość materiału i tym samym najdroższe. Jednak nie w każdej sytuacji klinicznej licówki skaleniowe stanowią najlepszy wybór. U osób posiadających silne mięśnie żucia, mocno zaciskających zęby, korzystniejsze może być zastosowanie twardszego dwukrzemianu litu.
Innym materiałem, z którego można wykonać licówki jest kompozyt, czyli materiał używany współcześnie do wypełniania ubytków w zębach. Kompozyt jest bardzo twardy, ma jednak tendencję do przebarwień, co sprawia, że wygląd takich licówek jest podany na czynniki zewnętrzne i zmienia się stosunkowo szybko. Z drugiej strony - kompozyt pozwala na większą swobodę w modyfikacji już istniejącego uzupełnienia. W każdej chwili możliwe jest dokładanie lub usuwanie materiału, czego nie da się zrobić w przypadku ceramiki. Czasem licówki kompozytowe bardziej odpowiadają pacjentom ze względu na efekt optyczny. O ile uzupełnienia ceramiczne zawsze charakteryzują się wyjątkowym „błyskiem” i perfekcją, efekt licówek kompozytowych jest mniej spektakularny, a uśmiech bardziej stonowany.
Poza materiałem, z jakiego wykonane są licówki, bardzo istotny jest wybór ich koloru i kształtu. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych od lat modny jest klasyczny „uśmiech z Hollywood”, czyli śnieżnobiałe zęby o jednakowej długości, wydaje się, że w Europie preferowany jest bardziej naturalny i mniej perfekcyjny wygląd. Jeszcze kilka lat temu Polacy zauroczeni gwiazdorskimi uśmiechami często prosili o licówki w stylu Hollywood. Dziś stawiają na uśmiech naturalny. Pożądana jest anatomiczna długość zębów, z lekko zaokrąglonymi krawędziami siekaczy centralnych i bocznych oraz ostro zakończonymi kłami. Polacy preferują również nieco ciemniejsze odcienie bieli, rzadko wybierają te najjaśniejsze.
Czy licówki oznaczają dużą ingerencję w tkankę zęba i czy zawsze należy szlifować zęby przed wykonaniem licówek? O tym napiszę w kolejnym wpisie na blogu. Zapraszam do lektury.
Dr n.med. Piotr Jurkowski
Specjalista protetyki stomatologicznej