
„Gummy smile” to typ uśmiechu, który w znacznym stopniu (powyżej 3-4 mm) odsłania dziąsła, zaburzając przy tym estetykę uśmiechu. Tymczasem sekret pięknego uśmiechu tkwi w idealnej relacji estetyki białej (czyli zębów) i czerwonej (czyli dziąseł). Uśmiech dziąsłowy powoduje wrażenie, iż zęby są zbyt krótkie w stosunku do wypukłych i grubych dziąseł. Czy i jak można można temu zaradzić?
Uśmiech dziąsłowy to dość powszechna przypadłość o charakterze nabytym lub wrodzonym. Wiele gwiazd i osób publicznych (np. Gwen Stefani, Nikole Kidman czy Miley Cyrus) borykało się z tą wadą i skutecznie ją zlikwidowało. Osoby, które uśmiechając się znacząco odsłaniają dziąsła, często odczuwają z tego powodu dyskomfort i skrępowanie. Bywa, że „gummy smile” jest źródłem poważnych kompleksów, zaniżonej samooceny i powodem rezygnacji z uśmiechu w ogóle.
Ze stomatologicznego punktu widzenia jest to nie tylko problem natury estetycznej. Nadmierna ekspozycja tkanek przyzębia może potęgować wysychanie błony śluzowej i w konsekwencji prowadzić do nawracających stanów zapalnych utrudniając prawidłową higienę jamy ustnej.
Wśród przyczyn uśmiechu dziąsłowego wymienia się między innymi:
Redukcja uśmiechu dziąsłowego wymaga przede wszystkim prawidłowej diagnostyki określającej przyczynę powstania wady. W tym celu najlepiej skorzystać z konsultacji u stomatologa specjalizującego się w periodontologii. Lekarz periodontolog zbierze wywiad lekarski, przeprowadzi ocenę symetrii twarzy oraz badanie wewnątrzustne oceniające kondycję zębów i dziąseł, a także zdiagnozuje wstępnie ewentualne zaburzenia ortodontyczne. Przydatne będą również zdjęcia rentgenowskie. W zależności od przyczyny – a tę ustala lekarz dentysta – w celu likwidacji lub zniwelowania uśmiechu dziąsłowego stosuje się leczenie chirurgiczne, ortodontyczne lub zabiegi z użyciem botoksu.
W walce z uśmiechem dziąsłowym dość powszechnie stosuje się także leczenie ortodontyczne. Pozwala ono na uzyskanie najlepszych efektów zwłaszcza u osób młodych, w okresie wzrostu. Dzięki właściwie dobranemu aparatowi ortodontycznemu uzyskuje się intruzję (przesunięcie) zębów przednich, co prowadzi do korekty uśmiechu dziąsłowego.
Toksyna botulinowa typu A (botoks, jad kiełbasiany) jest stosowana do korekcji uśmiechu dziąsłowego wówczas, gdy przyczynę problemu stanowi nadreaktywny mięsień unoszący górną wargę. Ta metoda leczenia skutkuje rozluźnieniem mięśni w efekcie iniekcji toksyny w część mięśnia okrężnego ust nad górną wargą. Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem przynosi efekt czasowy – uzyskujemy poprawę wyglądu na około sześć miesięcy. Po tym okresie zabieg należy powtórzyć. Należy pamiętać, iż leczenie „gummy smile” botoksem nie jest rozwiązaniem dobrym dla każdego - przeciwwskazane jest u kobiet w czasie ciąży i karmiących piersią, w przypadku alergii na składniki preparatu (albuminy ludzkie), a także przy zaburzeniach przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Z mojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego wynika, że decyzja o podjęciu leczenia mającego na celu zniwelowanie lub likwidację uśmiechu dziąsłowego, niezależnie od wybranej metody, choć często wzbudza początkowo obawy, przynosi pacjentom poza pięknym uśmiechem także większą pewność siebie i ogromną satysfakcję.